•  

    This year’s Campus Teachers of the Year are:

     

    A.M. Pate ES                                                                                   Juanita Ocegueda

    Alice Carlson Applied Learning Center                                                Debbie Biediger

    Alice D. Contreras ES                                                                       Elizabeth Rodriguez

    Amon Carter-Riverside HS                                                                Johnna Purchase

    Applied Learning Academy                                                                Laura Hand

    Arlington Heights HS                                                                        Danna Shotwell

    Atwood McDonald ES                                                                        April Crawford

    Benbrook ES                                                                                    Linda Stuck

    Benbrook Middle-High School                                                            Sabrina Fantroy-Stevens

    Bill J. Elliott ES                                                                                 Brenda Jones

    Bonnie Brae ES                                                                                Debbie Hayes-Stoker

    Boulevard Heights                                                                            Sarah Mayfair

    Bruce Shulkey ES                                                                             Lisa Boeshart

    Burton Hill ES                                                                                  Debra Allen

    C.C. Moss ES                                                                                   Rani Watters

    Carroll Peak ES                                                                                Sonjia Lynch

    Carter Park ES                                                                                 Javier Peña

    Cesar Chavez ES                                                                              Sendy Casas

    Charles E. Nash ES                                                                          Sharon Gartrell*

    Clifford Davis ES                                                                              Sherry Cotton

    Como Montessori                                                                             Amanda Pangelinan

    McRae ES                                                                                        Luis Fernandez

    Daggett ES                                                                                      Stacey Haas

    Daggett Montessori                                                                          Margarette Belgica 

    Daggett MS                                                                                     Ed Harris

    David K. Sellars ES                                                                          Mary K. Richardson

    De Zavala ES                                                                                  Nelson Favela

    Diamond Hill ES                                                                              Amanda Vessels

    Diamond Hill-Jarvis HS                                                                    Dalynn Cross*

    Dolores Huerta ES                                                                           Marisol Herrera

    Dunbar HS                                                                                     Dev'n Goodman

    East Handley ES                                                                              Irish Trejo-Canales

    Eastern Hills ES                                                                               Paige Paul

    Eastern Hills HS                                                                              Lisa Yanagida-Blow*

    Edward J. Briscoe ES                                                                      Jiravadee Levy

    George C. Clarke ES                                                                        Neiza Santos-Plascencia

    Glen Park ES                                                                                  Rebecca Sayman

    Glencrest 6Th Grade                                                                         Latesha Washington

    Greenbriar ES                                                                                 Araceli Perez

    H.V. Helbing ES                                                                               Maria Galvan

    Handley MS                                                                                    Jimmar Wilson

    Harlean Beal ES                                                                             Rebecca Cleveland

    Hazel Harvey Peace ES                                                                   Levell Turner

    Hubbard Heights ES                                                                       Maria Hale

    I.M. Terrell Academy for STEM and VPA                                           Kenyail Carr*

    International Newcomer Academy                                                   Manuel Alvarado

    1. P. Elder MS Leonor Hernandez
    2. T. Stevens ES Randi Wintersole

    Jacquet MS                                                                                       Cletis Cabbil

    Jean McClung MS                                                                            Deneen Douglas

    JJAEP                                                                                                Peter Musasia

    Jo Kelly School                                                                                 Bob Chochola

    Kirkpatrick ES                                                                                  Ignacio Diaz

    Kirkpatrick MS                                                                                 Rebecca Rugg

    Leadership Academy at Como Elementary                                  Donelle Bratton

    Leadership Academy at Forest Oak Middle                                 Shanreka Bell

    Leadership Academy at John T. White Elementary                   Melodie Fields

    Leadership Academy at M. I. Logan Elementary                        Shemon Sanders

    Leadership Academy at Mitchell Boulevard Elementary           Anna Hughes

    Leonard MS                                                                                      Stuart Sumner

    Lily B. Clayton ES                                                                            Jill Kirby

    Lowery Road ES                                                                               Danielle Nordskog

    Luella Merrett ES                                                                             Patricia Alvarez

    M.G. Ellis Primary                                                                           Michelle Barajas

    M.H.  Moore ES                                                                               Bradley O'Bannon

    M.L. Phillips ES                                                                               Esmeralda Hernandez

    M.M. Walton ES                                                                               Krystle Scott

    Manuel Jara ES                                                                                Veronica Vasquez

    Marine Creek Collegiate                                                                  Brittany Austin

    McLean 6Th Grade                                                                            Sandy Haro

    McLean MS                                                                                       Alisha Walker

    Meacham MS                                                                                    Jenae Bean

    Meadowbrook ES                                                                             Evangelina Murillo-Martinez

    Meadowbrook MS                                                                            Chunna Davis

    Metro Opportunity HS                                                                    David Ponder

    Middle Level Learning Center                                                       Sharmecia Lindsey

    Morningside ES                                                                                Katrice Henderson

    Morningside MS                                                                              Chekesha Mawiyah Ferrell

    Natha Howell ES                                                                              Abraham Campos

    North Hi Mount ES                                                                         Daisy Reyna

    North Side HS                                                                                  Jeana Schweikhard

    O.D. Wyatt HS                                                                                  Meshack Boraya

    Oakhurst ES                                                                                      Angelica Rosas

    Oaklawn ES                                                                                       Lacey  Long

    Paschal HS                                                                                        Caitlin Kuisis

    Polytechnic HS                                                                                 Barbara Padget

    Richard J. Wilson ES                                                                       Arturo Lopez

    Ridglea Hills ES                                                                               Meredith Andersen

    Riverside Applied Learning Center                                               Tekesha Davis

    Riverside MS                                                                                    Steven Wengert

    Rosemont 6Th Grade                                                                        Heidi Schoeneman

    Rosemont ES                                                                                    Karen Jaquez

    Rosemont MS                                                                                   Alejandro Story

    Rufino Mendoza ES                                                                         Alejandro Aguilar

    S.S. Dillow ES                                                                                   Carolyn Thompson

    Sagamore Hill ES                                                                             Hollie Gutierrez

    Sam Rosen ES                                                                                   Shelli Aulisio

    Seminary Hills Park ES                                                                   Sarah Milliken*

    South Hi Mount ES                                                                         Yen Hoang

    South Hills ES                                                                                  Natalie Kotz

    South Hills HS                                                                                  Aldo Muñoz

    Southwest HS                                                                                   Marisa Phillips

    Springdale ES                                                                                   Kimberly Bennett*

    Stripling MS                                                                                      Joanne Dixon

    Success HS                                                                                        Kay Blackston

    Sunrise-McMillan ES                                                                      Shannon Warwick

    T.A. Sims ES                                                                                     Laura Klein

    Tanglewood ES                                                                                 Glenna Cleworth

    Texas Academy of Biomedical Sciences                                       Evette Mumford*

    TCC South/FWISD Collegiate HS                                                 Taneka Dunn

    Transition Center                                                                             Marcus Torres

    Trimble Tech HS                                                                              Olabaniji Abanishe

    Van Zandt-Guinn ES                                                                       Meagan Bolton

    Versia L. Williams ES                                                                      Tom Tarbet

    W.J. Turner ES                                                                                 Angelica Hernandez

    W.M. Green ES                                                                                 Vickie Perry-Russell

    Washington Heights ES                                                                  Alicia Alonzo

    Waverly Park ES                                                                              Elisa Harris

    Wedgwood 6Th Grade                                                                      Laura Barnhart

    Wedgwood MS                                                                                 Robert Smith

    West Handley ES                                                                             Jessica Gore

    Westcliff ES                                                                                       Rocio Franco

    Westcreek ES                                                                                    Blanca Olmos

    Western Hills ES                                                                              Denise Borges

    Western Hills HS                                                                             Shelby Grissett

    Western Hills Primary                                                                    Susan Afflerbach*

    Westpark ES                                                                                     Karissa Simons

    William James MS                                                                           Kenny Grames                     

    William Monnig MS                                                                        Jennifer White

    Woodway ES                                                                                     Shanay Brooks

    World Languages Institute                                                             René Sandoval

    Worth Heights ES                                                                            Sydney Jones*

    Young Men's Leadership Academy                                               Janette Newsome

    Young Women's Leadership Academy                                         Andrea Rogers*

     

    *Signifies a District Teacher of the Year Finalist