•  

    Administration      
     

     

     

    Reginald Terrell

    Principal

     

     

    Woods

    Shane Woods

    Assistant Principal

    7th Grade / 8th Grade

    Newton

    Frances Newton

    Assistant Principal

    6th Grade / 8th Grade

     

           
           
    Counselor   DII Coach  

    coxum  

    LeShaunne Coxum

    Website Available

       

    Reading &

    Social Studies

    Specialist 

     

     

    Math &

    Science

    Specialist

     
    Mendiola    Vanessa Mendiola    
           
           
           
           
    English      
        Potier

    Felechia Baptiste - 6th Grade

     

    Website Available

     

     

     

     

    174  

    Mathew Shephard - 8th Grade

       
    Dahmer    Jennifer Dahmer - Dyslexia  

     

           
           
    Math      
           
    Okunade

    Toyin Okunade - 7th Grade

     

    Website Available

    scruggs  

    Raina Scruggs - 7th Grade

    Ashlyn Mattingly   Ashlyn Mattingly - 6th Grade    
         

     

           
           
    Science      
           
        K. Thomas

    Kate Thomas - 7th/8th Grade PreAP

    Website Available

    Burgess

    Ann Burgess - 7th Grade Accelerated /

    8th Grade / Biology

     

    Website Available

     

     

           
           
    Social Studies      
    Potier    

    Felechia Baptiste - 6th Grade

       

     

         
    Wilson

    Jimmar Wilson - 8th Grade / AVID

     

     

           
           
    Inclusion Support      
    Williams

    Terrence Williams 

    English & Social Studies Support

     

    Website Available

    Ellis

    Sharma Ellis

    English & Social Studies Support

     

     

     

      Reddick

    Danelle Reddick

    Math & Science Support

           
           
    SEAS/LINC      
        Moore    Marlon Moore - SEAS Teacher

      R. Johnson

     Rosie Johnson - SEAS TA

       
       
    richey Thomas Richey - LINC Teacher

    Young  

     Deborah Young - LINC TA
           
    Electives      
    J. Duffey

    Jefferey Duffey - PE / Athletics

     

    Website Available

    Ozegovic

    Sandra Ozegovic - PE / Athletics

     

    Website Available

    Jackson

    Peggy Jackson - Moving to Wellnes

     

    Website Available

    Neher

    Tommy Neher - Band/

    Technology Coordinator

     

    Website Available

    Carlsen  David Carlsen - Band    
        Fergusson  Mariah Fergusson - Choir
    Ward Philip Ward - CTE    
     

     

     

    Wilkinson    Virginia Wilkinson - Theatre Arts

     

     

     

     

           
    OCI      
    Weaver Christopher Weaver    
           
           
    Office Staff      
        Lewis Lynell Lewis - Attendance Cleark
    Pierce Gladys Pierce - Counselor Clerk Person Connita Pearson - Data Clerk
    Sanchez   Deana Sanchez - Main Office Clerk    

    Evans   

    Dena Evans - Parent Liaison    
           
           
    Support Staff      
    Ivory

    Valencia Ivory - College Readiness

     

    Website Available

       
    Harding Georgia Harding - Librarian    

     

    Campus Monitors

         
         Timms  Harold Timms - Custodian
           
    Custodial Staff      
     

     

    Head Custodian

    Roquemore Theartis Roquemore - Custodian

    Huerta

    Mariano Hueta - Custodian Irene Evans    Irene Evans - Custodian
    Xiomara Xiomara Londono Tobar - Custodian    
           

     

    Food Service Staff

         

     

     

     

       

     B. Johnson

    Brenda Johnson - Nutrition Service   Blanca Perez - Nutrition Service

    Lerma

    Maria Lerma - Nutrition Service Reyes Lilia Reyes - Nutrition Service

     

    Ashley Dixon - Nutrition Service