District 8-4A Results

Posted by Coach Clark on 4/3/2021

The boys track team competed in the District 8-4A Track and Field Championship this past Wednesday and Thursday. The Varsity boys were runner ups in the team standings scoring 122 points. The Junior Varsity boys were District Champions in the team standings scoring 161 points. 

JV Boys Results: 

  • Shot Put - D'Shun Hawkins 1st place setting a personal record with a throw of 36'-10.75"; Dominic Salazar 3rd place
  • Discus - D'Shun Hawkins 1st place; Dominic Salazar 3rd place
  • Long Jump - Kaream Williams 4th place
  • Triple Jump - Holdin Hernandez 1st place; Kaream Williams 2nd place
  • 3200-meter run - Logan Wagner 2nd place
  • 4 x 100-meter relay - (Tavares Hamilton, Holdin Hernandez, Kaream Williams, and Trishtan Willis) 1st place 
  • 800-meter run - Benjamin Prince 2nd place; Logan Wagner 5th place; Daniel Prince 6th place
  • 100-meter dash - Holdin Hernandez 3rd place; Camren Brown 5th place
  • 4 x 200-meter relay - (Tavares Hamilton, Holdin Hernandez, Kaream Williams, and Trishtan Willis) 1st place
  • 400-meter dash - Benjamin Prince 3rd place
  • 200-meter dash - Camren Brown 3rd place; Xavier Richmond 5th place
  • 1600-meter run - Logan Wagner 1st place setting a personal record improving his time by 17 seconds
  • 4 x 400-meter relay - (Tavares Hamilton, Daniel Prince, Benjamin Prince, and Kaream Willams) 2nd place 

2021JVTrackTeam

Varsity Boys Results:

  • Shot Put - Kenton Johnson 4th place; K'heaven Johnson 5th place
  • Discus - Kenton Johnson 4th place; Caleb Clark 5th place
  • Long Jump - Ma'Javion Washington 4th place
  • Triple Jump - Jason Green 1st place; Ma'Javion Washington 2nd place; Kyree Wilson 4th place
  • 4 x 100-meter relay - (Aaron Martin, Kemarrius Mayes, Camden Hawkins, and Jason Green) 2nd place
  • 110-meter hurdles - Kyree Wilson 1st place; Keyon Butler 3rd place
  • 100-meter dash - Jason Green 4th place; Camden Hawkins 6th place 
  • 4 x 200-meter relay - (Aaron Martin, Eric Griffin, Kemarrius, and Jason Green) 2nd place
  • 400-meter dash - Javares Hamilton 6th place
  • 300-meter hurdles - Kyree Wilson 1st place; Keyon Butler 2nd place
  • 4 x 400-meter relay - (Keyon Butler, Aaron Martin, Corey Williams, and Javares Hamilton) 3rd

2021VarsityTrack Each of the young men listed below have qualified to compete in the 7-4A/8-4A Area meet April 14th in Springtown, Texas.

Kenton Johnson
Ma'Javion Washington
Kyree Wilson 
Aaron Martin
Kemarrius Mayes
Camden Hawkins
Jason Green
Keyon Butler
Javares Hamilton
Corey Williams
Eric Griffin